Starý pes sa novým trikom nenaučí ?

Aj vy ešte veríte, že ak je váš psík dospelý, nie je už možné ho naučiť nič nové? Zmierili ste sa s tým, že veď je aký je? Na jednej strane pred vami musím dať klobúk dole, že psíka beriete takého aký je a aj napriek jeho chybám ste mu nechali priestor vo vašom srdci a v živote. Ale nemusíte nad ním predčasne lámať palicu. To, že je psík starší neznamená, že patrí do starého železa.

Človek sa tiež celý život učí a môže sa zmeniť, ak na sebe pracuje. Chce to len vytrvalosť a vieru. 🙂
Od môjho malička sme mali doma psíkov. Jedného dňa sme si domov doniesli šteniatko. Práca so psíkmi ma už vtedy bavila a mala som ku zvieratám celkovo veľmi dobrý vzťah aj napriek tomu, že som mala len osem rokov. V tom čase mi každý tvrdil, že psíka musím všetko naučiť do jeho prvého roka, vraj neskôr to už nie je možné.

Potom, o veľa rokov neskôr, mi toto pravidlo ostalo v hlave. Keď prišla Lala, môj terajší psík, snažila som sa ju naučiť aspoň niečo kým nemala pol roka, lebo som sa bála, že potom to už nepôjde. Naučila som ju „SADNI“, „ĽAHNI“, ako tak aj „ZOSTAŇ“. Nejakou náhodou sa mi podarilo naučiť ju na povel aj štekať. Myslela som si, že ďalej moje hranice ani nesiahajú. Tak sme si už precvičovali len to, čo už vedela.

To, či sa môže naučiť niečo aj vo vyššom veku som začala riešiť aj neskôr. Keď mala rok, začala som si u nej všímať správanie, ktoré sa mi moc nepozdávalo. Začala byť stále viac agresívna voči okoliu. Najskôr som si to moc nevšímala, pretože mi to neprišlo až tak moc závažné. Keď mala dva roky, nedalo sa to s ňou už ani vydržať. Jej správanie sa rapídne zhoršovalo a ja som si nevedela rady.

 

Už to, že správanie mojej fenky Lali, sa v dospelom veku zhoršovalo, je dôkazom, že správanie psíka sa môže meniť aj napriek dospelému veku. Keď to ide k horšiemu, môže to ísť aj k lepšiemu.

 

 

 

Vtedy som sa rozhodla predsa len trochu zapátrať. Začali sme nejakými trikmi. To nás so začiatku oslovilo najviac. Teda mňa. Lalu až neskôr. 🙂

Začiatky boli ťažké a Lala ´´nechápala´´ čo od nej chcem. Prelom nastal vtedy, keď som si uvedomila, že to ja jej to zle vysvetľujem.

Prvých 10 trikov bolo najťažších. Chvíľu trvalo kým sme si našli systém a kým som prišla ako na to. Dnes má Lala už 6 rokov a ovláda okolo 50 trikov a cvikov. Každý deň sa učíme niečo nové. 🙂 Pravidelné cvičenie zlepšilo vzťah medzi nami a prehĺbilo dôveru. Dnes už nepochybujem o schopnostiach žiadneho psíka.

Kedysi som čítala príbeh o psíkovi, ktorý bol z útulku a nikdy nebol cvičený. Nevedel chodiť ani na vodítku. Jeho majiteľka sa jedného dňa rozhodla, že niečo zmení. Začali spolu cvičiť a pracovať na sebe. Za nejaký čas sa prihlásili do súťaže poslušnosti. A hádajte čo. Psík sa umiestnil na prvom mieste. O dva týždne na to zomrel na starobu. Tento príbeh je smutný, pretože psík na konci zomrel. Je ale dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro.

Prečo môže byť ťažšie cvičiť psíka vo vyššom veku?

1. Nemáme dosť znalostí

Ak nemáme príliš veľa znalostí o tom, ako psík rozmýšľa a ako ho môžeme naučiť niečo nové, prípade nemáme správne informácie, môže sa to javiť, že sa už psík nemôže nič naučiť.

2. Psík má zažité vlastné zvyky

Psy sa učia celý život, bez ohľadu na to, či ich niečo učíme alebo nie. Učia sa z každodenných situácií, ktoré zažívajú. Berú si z nich ponaučenie, alebo si vytvárajú rôzne strachy. Keď im od začiatku neukazujeme cestu, ktorou majú ísť, nájdu si vlastnú. Preto môže byť jednoduchšie cvičiť psíka, ktorý je mladší.

To ale neznamená, že psík, ktorý je starší, nemá schopnosti sa niečo nové naučiť. Čím je psík starší, utvrdzujú sa v ňom zvyky, ktoré si vytvoril. Či už sú to tie zlé, alebo dobré. Robotu navyše nám prináša len to, že musíme psíka preučiť a odnaučiť veci, ktoré sa nám nepáčia, že robí. Prípadne odbúrať strach z vecí, ktorých sa bojí.

 

Učte psíka nové veci celý jeho život. Pozitívne cvičenie so psíkom prospieva jeho psychickému zdraviu. Je rovnako dôležité ako fyzické cvičenie.

 

 

Nehádžte svojho psíka predčasne do starého železa. Psíkovia sú veľmi bystrí a šikovný. Pri správnom prístupe ich učenie veľmi baví a všetko robia s radosťou. Bez ohľadu na ich vek, či problémové správanie. 🙂

Špecializujem sa na "diabolské" psy a pomáham ich majiteľom nájsť pod maskou diabla schovaného anjela :) Môj príbeh si prečítajte tu >>
  • Chcete vedieť ako nechať „diabolského“ psa strážiť dom bez toho, aby ho sám zbúral? Prečítajte si eBook zdarma. :)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Stretneme sa na facebooku :