POMÓÓC !!! Môj pes je sprostý…

Už sa vám stalo, že ste sa snažili niečo psíka naučiť a nevyšlo to? Hovorili ste si v duchu: Bože…ten môj pes je ale sprostý! Nebojte sa. Nie ste v tom sami…

Keď som pred rokmi rozmýšľala o tom, že by som mala prevychovať svoju ´´diabolskú´´ fenku Lalu, okamžite som začala googliť ako ju môžem naučiť základné povely. To je presne to, čo vás napadne ako prvé, že by mal vedieť dobre vychovaný pes. Je to trošku inak, ale o tom si povieme inokedy…

Ako som googlila návody na nejaké tie základné povely, narazila som na množstvo videí tých super vychovaných psíkov, ktoré vedeli také úžasné triky, že som z nich skoro spadla na zadok (keby som nesedela 🙂 ). Samozrejme na nejaké jednoduché základné cviky som aj zabudla.

Nabudená a plná ambícií som začala hľadať návody, ako môžem Lalu naučiť tie SKVELÉ triky. Povedala som si, že začnem niečim jednoduchým a našla som návod ako ju môžem naučiť ´´POPROS´´. Hneď som sa do toho celá nadšená pustila. Nachystala som si pamlsky a pustila som sa do toho. Dlho som si moje nadšenie ale neužila. Prišli prvé problémy.

Začala som tým, že som sa snažila Lalu pomocou pamlsku naviesť do pozície poprosenia. Lala však nechcela ani náhodou nasledovať môj pamlsok. K tomu si stále sadala na krivo a potom sa nemohla do poprosenia ani dostať.

Začala som v duchu nadávať: Prečo práve ja musím mať takého sprostého psa? Ako je možné, že sa nevie naučiť ani taký jednoduchý trik ako je poprosenie? Veď to vie skoro každý pes! Samozrejme som zo všetkého obviňovala Lalu. Veď moja chyba to predsa byť nemôže! 🙂

 

Nikdy neobviňujte psíka za to, že sa niečo nevie naučiť. Uvedomte si, že to vy ste mu to zle vysvetlili. 🙂

 

 

 

Už by som to skoro aj vzdala, ale predsa mi to nedalo. 🙂 Začala som znovu googliť, veľa som sa vzdelávala, zažili sme s Lalou veľa vzostupov a pádov a zistila som, že ak sa psík niečo nevie naučiť, je to len moja chyba! Zbytočne som obviňovala psíka za moje chyby.

Nechcem, aby sa niekomu stalo to čo mne, pretože nakoniec tým trpí najviac psík. Tak som sa rozhodla vám pomôcť pochopiť vášho psíka a odhaliť vám najčastejšie dôvody, prečo psík vyzerá, že je sprostý.

 

Žiaden psík nie je sprostý. Neexistuje psík alebo rasa, ktorá by bola vyslovene sprostá. Sú plemená, ktoré boli šľachtené na prácu s človekom a tie sú prirodzene trochu bystrejšie ako iné plemená. Ten rozdiel však nie je drastický a bežný človek si ho nemusí ani všimnúť. Problém je vždy v niečom inom. Nie v tom, že je psík sprostý.

 

 

 

Prečo môj psík neposlúcha?

 

1. Nerozumie, čo od neho chcete

Psy sa dokážu učiť veľmi rýchlo, ak im správne vysvetlíme čo od nich chceme. Na začiatku som vám zdelila príbeh, v ktorom som učila svoju fenku ´´POPROS´´. Stále som videla chybu v nej. Najskôr bol problém v tom, že nechcela nasledovať pamlsok, aby som ju mohla doviesť do správnej pozície. Kládla som si otázku, prečo ja musím mať takého sprostého psa. Ale nemala som sa radšej pýtať, či som ju ten pamlsok naučila nasledovať, ešte pred tým, ako som to od nej chcela?

Ďalej som sa sťažovala na to, že nesedí pekne rovno a vďaka tomu sa nemôže ľahko dostať do pozície poprosenia. Ale nemala som ju najskôr naučiť pekne sedieť a potom od nej chcieť niečo náročnejšie?

Ak sa váš psík nevie niečo naučiť, vždy sa pýtajte v čom robíte chybu a ako to môžete zmeniť. Nikdy nezvaľujte vinu na svojho psíka. Vy ste tréner a vy ho musíte viesť. On vás bude nasledovať tým smerom, kde ho povediete. 🙂

2. Nenaučili ste ho robiť cvik v rôznych prostrediach

Keď som sa konečne naučila, ako mám Lalu naučiť všetky tie triky, ktoré sa mi tak páčili, naučila sa ich veľmi rýchlo a mala som z toho veľkú radosť. Nacvičovali sme ich doma vo vnútri a všetko išlo tak ako som chcela.

Potom, po nejakom čase, sme išli na prechádzku a napadlo ma, že by sme si mohli tieto zábavné triky zacvičiť vonku. Ale zrazu to nešlo. Lala vôbec nechápala o čo ide. Nechápala som čo sa deje. Prečo tie triky vonku nechce robiť. Mala by som byť prísnejšia? Je problém v tom, že nie som dosť veľký alfa?

To bolo prvé čo ma napadlo. Dlho som nad tým rozmýšľala a zisťovala som ďalšie informácie, aby som našla koreň problému. Nakoniec som zistila, že riešenie je veľmi prosté.

Lala jednoducho nevedela čo od nej chcem, pretože som ju tie triky naučila len doma. Ale pre psíka je to veľký rozdiel. To, čo ho naučíte, si spája s prostredím, v ktorom ho to učíte. Keď chcete, aby psík vedel urobiť, čo ste ho naučili aj v inom prostredí, musíte ho to v tom inom prostredí naučiť odznova. V každom ďalšom prostredí to pôjde jednoduchšie a nakoniec to bude vedieť urobiť všade. Psy nevedia zovšeobecňovať.

3. Prostredie je pre psíka príliš nebezpečné/rušivé

Lala je agresívny psík, ktorý sa z agresivity stále lieči. Keď som začínala s jej výcvikom, útočila na všetko čo išlo okolo. Ľudia, deti, bicykle, kolobežky, autá a všetko čo jej prišlo pod nos predstavovalo pre ňu nebezpečenstvo a chcela to zneškodniť.

Keď som od nej chcela, aby vykonala nejaký cvik, napríklad ´´SADNI´´, vôbec ma nepočúvala a sústreďovala sa na všetko ostatné okolo nej. Najskôr som mala pocit, že ma nerešpektuje a schválne ma ignoruje. Pravda však bola niekde inde.

Pre psíkov majú pamlsky, ktoré môžu dostať za odvedenie cviku veľkú hodnotu. Pretože jesť, znamená prežiť. Lala ma však nepočúvala aj napriek tomu, že vedela, že dostane pamlsok. Viete prečo to tak bolo? Pretože vtedy sa sústredila na to, aby prežila práve ten daný okamžik. V tom momente ju nezaujímali pamlsky, ani odmeny. Jej život bol pre ňu dôležitejší. Nemyslela na to, či bude hladná alebo nie. Snažila sa zabrániť priamemu nebezpečenstvu.

Psy sa boja rôznych vecí, ktoré nám vôbec nedávajú zmysel. Oni však v tom momente útočia a neposlúchajú, pretože reálne bojujú o život. Bez ohľadu na to, aké sa nám to zdá byť absurdné.

Predtým, ako budete chcieť, aby vás váš psík poslúchol v nejakom prostredí, uistite sa, či tam nie je niečo, čoho sa bojí. Ak sa tam niečo také nachádza, naučte ho najskôr nebáť sa tej danej veci (človeka, auta, detí…) a potom to vyskúšajte znovu. Určite sa vám potom bude dariť lepšie. 🙂

4. Psík nepočul povel

Poznáte tie dobré rady, ktoré hovoria o tom, že psík musí poslúchnuť na prvý povel? Do určitej miery je to pravda, ale psík nie je stroj. Tiež nemusí počuť všetko.

Vonku, kde je veľa rušivých vecí, ktoré psíka rozptyľujú, ako napríklad kričiace deti, zaujímavé pachy a veveričky, nemusí zachytiť všetko čo poviete. Aj napriek tomu, že má dobrý sluch, aj on má právo nepočuť. Nehnevajte sa teda na psíka ak mu dáte povel a on neposlúchne, keď je pravdepodobné, že ho nemohol počuť.

Takže čo robiť, aby ma psík poslúchal?

 

  • Dajte všetko do toho, aby ste psíkovi dobre vysvetlili cvik alebo trik, ktorý ho chcete naučiť.
  • Naučte psíka cvik od začiatku v rôznych prostrediach, aby ho potom vedel urobiť všade.
  • Zistite, či v prostredí, v ktorom chce, aby psík urobil cvik alebo trik, ktorý od neho chcete, sa nenachádza niečo z čoho môže mať strach. Ak sa nachádza, naučte ho, aby sa toho nebál.
  • Ubezpečte sa, že psík mal šancu počuť váš povel pred tým, ako ho obviníte, že vás neposlúcha.

 

Nevzdávajte to so svojim psíkom. Je veľmi múdry a šikovný. Len tomu musíte veriť! 🙂

 

 

 

Tak a teraz už poznáte dôvody, prečo vás váš psík neposlúcha. Teraz už viete, že to nerobí naschvál, aby vás rozčúlil. Že mu nerobí radosť, keď sa naštvete. Nie je zlý a ani sprostý. Je to len psík, ktorý sa snaží prežiť vo svete plnom ľudí, ktorému nerozumie.

Urobte všetko preto, aby mu porozumel a aby sa v ňom cítil dobre a bezpečne a uvidíte, že vám to 100-násobne vráti. 🙂

Špecializujem sa na "diabolské" psy a pomáham ich majiteľom nájsť pod maskou diabla schovaného anjela :) Môj príbeh si prečítajte tu >>
  • Chcete vedieť ako nechať „diabolského“ psa strážiť dom bez toho, aby ho sám zbúral? Prečítajte si eBook zdarma. :)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Stretneme sa na facebooku :