Doma anjel, vonku diabol…

Dnes už viem, prečo sa moja fenka správa doma poslušne a milo, ale vonku s tým má problém. Viem, že to nie je jej chyba a viem, ako jej môžem pomôcť.

Niekoľko rokov naspäť som sa s tým aj ja pasovala a nevedela som si rady. Moja fenka Lala, vyrastala prvý približne rok na dedine tak trochu na divoko. Väčšinu času trávila na dvore, s ľudmi sa videla maximálne cez bránku a so psami sa nemala príliš veľa možností stýkať. Na prechádzky sme chodili na lúku a do lesa, kde mala množstvo možností sa vyblázniť.

Myslela som si, že má všetko čo potrebuje. Mala rodinu, ktorá na ňu nedala dopustiť a pohybu, o ktorom sa veľa psíkom len sníva. Kameň úrazu prišiel však vtedy, keď som sa rozhodla, že si ju zoberiem k sebe do mesta. Najskôr bolo všetko v poriadku, ale potom, ako keby zo dňa na deň, sa jej správanie zmenilo.

Doma sa síce správala ako anjel, bola milá a zlatá. Problém však nastal vtedy, keď vystrčila päty z domu. Už po otvorení dverí vyrazila z domu veľmi ostražitá a výrazne nervózna. Neustále sa obzerala naokolo, jej telo bolo napäté a chvíľkami akoby zadržiavala dych.

Keď náhodou niekto stál pri dverách, z ktorých vychádzala, okamžite po ňom vybehla a zúrivo štekala. Každý pes alebo človek, ktorý prešiel okolo nás bol niečím, do čoho by sa rada zahryzla.
Mala som pocit, že je asi dominantná, keď je taká agresívna.

Neskôr, keď som sa pustila do hľadania informácií, ktoré by mi mohli s nej správaním pomôcť, prišla som na to, že problém nie je v dominancii. Skôr naopak. Všetka tá agresivita je vo väčšine prípadov prejavom neistoty, strachu či stresu.

Ako zistím, že agresivita môjho psíka pramení z neistoty, strachu a stresu?

 

 

Viem, že je veľmi ťažké, a stresujúce mať psíka, ktorý cerí zuby pri každej príležitosti. Sama som si to zažila so svojou fenkou. Často som kvôli tomu nemala ani chuť ísť s ňou na prechádzku. Bála som sa, že niekomu ublíži a že to môže byť aj malé dieťa. Preto som sa rozhodla dať vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zistiť, či je váš psík na prechádzke v strese, aby ste vedeli odhaliť čo sa skrýva za jeho problémom a mohli mu pomôcť.

Psíkovia, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, komunikujú pomocou reči tela. Nie prioritne zvukovými prejavmi ako napríklad štekanie. Poďme si teda odhaliť najčastejšie prejavy, ktoré má taký psík, keď je v strese, cíti sa byť neistý alebo sa bojí.

Nervozita

Z väčšiny psíkov, ktorí sú v strese, je cítiť výrazná nervozita a prchkosť. Nervozita je jeden z najjasnejších signálov stresu, ktorý si veľa krát dokáže všimnúť aj laik.

Ako som písala vyššie, aj na mojom psíkovi Lale, bola vidieť hneď keď vyšla z dverí. Mala prehnané reakcie a roztržito sa obzerala naokolo. Hľadala, odkiaľ vylezie nejaké nebezpečenstvo.

 

Nikdy netrestajte psíka za to, že je agresívny. V tom momente sa psík vysporadúva s vlastnými strachmi a nebezpečenstvami. Ak zistí, že v tej chvíli nemôže dôverovať ani vám, veľmi to jeho situáciu môže zhoršiť. Navyše si môžete vyslúžiť aj nejaký ten kusanec.

 

 

Ťažké dýchanie

Psík, ktorý je v strese, ťažko dýcha. Miestami môže aj akoby zadržiavať dych. Ja, pri mojom psíkovi, som pravidelne sledovala až také ťažké odfukovanie. Je to typický prejav stresu. Tento prejav vo väčšine prípadov odhaľuje aj blížiaci sa výbuch agresivity.

Napäté telo

Napäté telo je prejav, ktorý sa objavuje veľmi často spolu s ťažkým dýchaním. Psík akoby stvrdne na jednom mieste, je celý našponovaný a keby ste sa ho dotkli, cítili by ste napnutý každý sval v jeho tele. (Prosím neskúšajte sa psíka v tomto momente dotknúť, mohli by ste prísť k úrazu! 🙂 ) V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj triaška.

Neprítomnosť

Už sa vám niekedy stalo, že ste od psíka chceli, aby vás poslúchol, ale namiesto toho len uprene na niečo pozeral? Mne sa to s mojim psíkom stalo nie raz, ale mnoho krát. Znamená to, že psík sa nachádza za hranicou stresu, pri ktorej už nedokáže vnímať to, čo mu hovoríte. Nie je to jeho chyba. Neznamená to, že je neposlušný alebo zlý.

Odmietanie pamlskov

Keď som sa už odhodlala na to, aby som začala pracovať s Lalinym správaním, išli sme teda vonku do terénu a začala som ju len tak odmeňovať, aby som ju trošku navnadila a odpútala pozornosť od všetkého toho stresu. Ale hádajte čo urobila… proste ten pamlsok vypľula. Skoro mi vypadli oči. Nechápala som ako je to možné, a tak som sa zase a znovu pustila do zisťovania, či sa to deje aj niekomu inému.

Samozrejme som prišla na to, že je to úplne normálna reakcia pri psíkoch, ktorý sú v strese a boja sa. Deje sa to preto, lebo pre psíka je v tom momente prvoradé prežiť. Áno, jedlo je pre neho dôležité, ale v tom momente je ohrozený jeho život. Teda aspoň on to tak vníma. Takže rieši len otázku prežitia. Jedlo by pre neho znamenalo nepozornosť a to si v tej chvíli nemôže dovoliť.

Štekanie, vrčanie

Toto nemusím pravdepodobne moc opisovať. Ak máte agresívneho psíka, určite zúrivé štekanie a vrčanie zažívate veľmi často. Psík ukazuje zuby a vrčí, aby zastrašil svojho protivníka. Ak to nepomôže, ide do akcie. Psíkovia útočia len vtedy, keď nemajú na výber a nemajú možnosť úteku. Aj napriek tomu, že my si myslíme, že by proste mohli len odísť. Nerobia to preto, že sú zlí alebo krvilační 🙂

 

Uprený pohľad

Psy často zamrznú a uprene sledujú potencionálne nebezpečenstvo. Tiež sa mu neradi otáčajú chrbtom. Zuby totiž nemajú na chrbte a len veľmi ťažko by sa im bránilo, keby sa otočili chrbtom. 🙂 Keď som sa na začiatku snažila moju fenku odtiahnuť od psíka, na ktorého chcela zaútočiť, boli sme 10 – 20 metrov od neho a ani tak sa mu nechcela otočiť chrbtom. Mala som pocit, že spolu s ňou ťahám aj kusy chodníka. 🙂

Olizovanie

Olizovanie je jeden zo signálov stresu, ktorý patrí medzi tie menej nápadné. Často je to len sekunda a mi si ho nestihneme ani všimnúť. Psy tým dávajú najavo, že to, čo robíte, sa im nepáči. Ak ignorujete čo vám hovoria, povedia to hlasnejšie. Pohryzú vás.

Dvíhanie prednej labky

Už sa vám stalo, že váš psík niečo zaostril alebo niečo započul a pritom ostal stáť s jednou prednou labkou nadvihnutou? To je tiež jeden so signálov.

Zježená srsť

Niektorí psíkovia sa ježia viac, niektorý menej. Väčšinou je to prejav už naozaj veľkého stresu. Lala je v tom preborník. Hotový ježko. 🙂

Čo robiť keď spozorujem niektoré z týchto signálov na prechádzke so svojim psíkom?

 

  • Nesnažte sa psíka okrikovať a už vôbec ho netrestajte. Psík v tej situácií nie je schopný vnímať ani vaše povely, ani nič iné, okrem toho, z čoho má strach.
  • Všímajte si, v akých situáciach psík naznačuje, že cíti strach, pomocou signálov spomínaných vyššie. Kedy sa začne báť? Deje sa to počas celej prechádzky alebo len v určitých momentoch? Vadia mu psy, ľudia, bicykle alebo rušné prostredie samo o sebe? Zistite, z čoho má strach. Tieto informácie sú dôležité, aby ste vedeli, ako môžete pomôcť svojmu psíkovi.
  • Nájdite spôsob ako mu pomôcť. Keď už viete, čoho sa váš psík bojí, viete kde začať. Existuje veľa odborníkov, ktorí vám dokážu pomôcť s tým, aby sa život s vašim psíkom zmenil na nepoznanie. Nikdy to však nie je bez roboty a musíte počítať s tým, že tréner vášho psíka za vás nevychová. Musíte mu venovať váš vlastný čas a lásku. 🙂 Ak máte odvahu, vyskúšajte vášmu psíkovi pomôcť sami. Je to možné. Nikto vášho psíka nepozná lepšie ako vy a so správnymi informáciami mu budete tým najlepším trénerom. Ja so svojim psíkom sme sa do toho tiež pustili na vlastnú päsť. Neberte to však na ľahkú váhu. Potrebujete veľa informácií a skúseností, aby ste mohli zvládnuť nápravu vášho agresívneho psíka. Takže chladnú hlavu, veľa optimizmu, trpezlivosti a určite to zvládnete. 🙂 Aj váš psík si zaslúži druhú šancu. 🙂

 

Nevzdávajte to. Agresívne situácie, ktoré so svojim psíkom zažívate, sú pre vás určite nepríjemné a neprispievajú vášmu šťastiu a ani šťastiu vášho psíka. Ale vždy je tu nádej nápravy. Choďte šťastiu naproti a neignorujte volanie o pomoc vášho psíka. 🙂

 

 

 

Tak a sme na konci. Dúfam, že som vám pomohla pochopiť, prečo sa váš psík správa vonku ako diabol a doma ako anjel. 🙂 Teraz, keď viete, že to nie je jeho chyba, že nie je zlý a že len volá o pomoc, už ostáva len, aby ste sa pustili do akcie. Doma sa síce cíti bezpečne, ale vonku cíti strach. Pomôžte mu prekonať toho veľkého bubáka a nebudete sa stíhať čudovať ako veľmi sa jeho správanie zmení. 🙂 Prajem vám veľa šťastia. 🙂

Špecializujem sa na "diabolské" psy a pomáham ich majiteľom nájsť pod maskou diabla schovaného anjela :) Môj príbeh si prečítajte tu >>
  • Chcete vedieť ako nechať „diabolského“ psa strážiť dom bez toho, aby ho sám zbúral? Prečítajte si eBook zdarma. :)
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Stretneme sa na facebooku :